1. خانه
 2. مقالات
 3. مهارت های معلمی
 4. تفاوت پایه های تحصیلی ابتدایی ( دوره دوم )

تفاوت پایه های تحصیلی ابتدایی ( دوره دوم )

ویژگی های پایه چهارم ابتدایی

تفاوت پایه های تحصیلی۲۱-

همانطور که در مقاله تفاوت های پایه های تحصیلی دوره اول بیان شد، هرچند که یک معلم ابتدایی ضمن شناخت ویژگی های دانش آموزان ابتدایی، باید به تمام پایه های تحصیلی تسلط داشته باشد؛ اما ویژگی های شخصیتی معلمان سبب می شود که در برخی پایه ها موفق تر باشند و با دانش آموزان راحت تر ارتباط برقرار کنند.

بنابراین معلمان زمانی می توانند در تدریس موفق تر باشند که دانش آموزان خود را به خوبی بشناسند و بدانند در هر پایه تحصیلی چه فعالیت های مهمی را برعهده دارند

در این مقاله به بررسی پایه های تحصیلی دوره دوم ابتدایی می پردازیم.

تفاوت کلی دانش آموزان دوره اول و دوره دوم

دانش آموزان ابتدایی دوره اول و دوم در موارد متعددی با هم تفاوت دارند و این تفاوت، سبب تفاوت در روش های تدریس معلمان خواهد شد.

شیوه برقراری ارتباط: دانش آموزان دوره اول همچنان در حال و هوای دوران کودکی خود به سر میبرند، نسبت به اتفاقات، سریع واکنش نشان می دهند و حتی می توانند بابت سهل انگاری همکلاسی خود در انداختن وسایل او روی زمین، کلاس را بهم بریزند. با توجه به این که دانش آموزان دوره دوم اتفاقات اطراف خود را راحت تر درک می کنند و از دوران کودکی خود نسبتا فاصله گرفته اند، طرز برقراری ارتباط با آن ها راحت تر از دانش آموزان دوره اول است. بنابراین شیوه برقراری ارتباط با دانش آموزان دوره اول بیشتر به صورت احساسی و عاطفی است؛ اما با می توان با دانش آموزان دوره دوم به صورت منطقی صحبت کرد.

حرف شنوی از معلم: هرچند این موضوع به اقتدار و توانایی معلم نیز ارتباط مستقیمی دارد اما با توجه به سن دانش آموزان، معمولا اطاعت و حرف شنوی دانش آموزان دوره اول از معلم خود نسبت به دانش آموزان دوره دوم بیشتر است.

استقلال در انجام تکالیف: دانش آموزان دوره اول از استقلال کمتری نست به دانش آموزان دوره دوم در انجام تکالیف دارند و به والدین خود در این زمینه وابسته هستند. اما دانش آموزان دوره دوم در صورت یادگیری کامل مطالب درسی، می توانند به تنهایی تکالیف خود را انجام دهند.

شیوه کلی انتقال محتوای درسی: تدریس در دوره اول مستلزم اجرای بازی، کارهای هنری و … است. اما در دوره دوم با توجه به حجم دروس و رشد شناختی دانش آموزان، انتقال محتوا به سمت بیان مستقیم مطالب سوق پیدا می کند.

تفاوت در مدیریت کلاس: معمولا معلمان دوره اول به دلیل سن کم دانش آموزان علاوه بر تدریس و انتقال محتوا، وظفه برقراری نظم در کلاس را نیز برعهده دارند. اما در دوره دوم با توجه به درک دانش آموزان از رابطه معلم و دانش آموز، برقراری نظم کمتری نیاز است. البته باید به این نکته نیز توجه داشت که با انتخاب روش ندریس مناسب در هر پایه تحصیلی دانش آموزان با رغبت و علاقه بیشتری در کلاس درس حضور پیدام می کنند و از طرفی اقتدار و قدرت معلم در اداره کلاس نیز از عوامل مهم در مدیریت کلاس است.

پایه چهارم ابتدایی

دانش آموزان کلاس چهارم و آغاز دوره دوم:

     در بیشتر مدارس ابتدایی که دوره اول و دوم از یکدیگر جدا هستند. دانش آموزان کلاس چهارم با چالش تغییر مدرسه مواجه می شوند. دانش آموزانی که در سال گذشته به دلیل بزرگتر بودن از سایر دانش آموزان اعتماد به نفسی پیدا کرده بودند، حالا با ورود به دوره دوم، دانش آموزان پنجم و ششم را بزرگتر از خود می بینند و در آرزوی رسیدن به پایه ششم هستند.

مهم ترین پیش دانسته دانش آموزان کلاس چهارمی، جدول ضرب، شناخت عدد هزار و کسر در ریاضی است که آن ها را برای موفقیت در پایه چهارم همراهی می کند.

وظایف و ویژگی های اختصاصی معلم کلاس چهارم:

 • مهم ترین وظیفه معلم کلاس چهارم، افزایش اعتماد به نفس دانش آموزان است که شروع دوره تحصیلی جدید را برای آن ها آسان می کند.
 • از آنجایی که مفاهیم ابتدایی تمام موضوعات درسی دوره دوم ابتدایی در پایه چهارم بیان خواهد شد تسلط کامل بر مفاهیم اصلی موضوعات درسی ابتدایی از دیگر وظایف مهم معلم کلاس چهارم ابتدایی است.
 • شناخت طرح شهاب ( شناسایی و هدایت استعداد برتر ) دانش آموزان و اجرای آن در مدرسه
 • معرفی کادر مدرسه به دانش آموز (در صورت تغییر مدرسه دانش آموز)
 • توانایی تقویت مهارت نوشتن دانش آموزان در این پایه اهمیت ویژه ای دارد.

برخی از اهداف محتوای آموزشی کلاس چهارم:

مهم ترین اهداف محتوای کلاس اول شامل موارد زیر است:

همانطور که بیان شد، تقریبا زیربنا و مفاهیم اصلی تمام موضوعات درسی بخصوص در درس ریاضی، در پایه چهارم بیان خواهد شد. هر صفحه از کتاب ریاضی پایه چهارم نیاز به تدریس دارد. بنابراین معلم کلاس چهارم باید به تمام موضوعات پایه های قبلی و بعدی خود اشراف کامل داشته باشد. آشنایی با عددهای مخلوط و اعشاری، شناخت انواع دیگر شکل های هندسی و محاسبه محیط و مساحت آن ها از مطالب جدید برای دانش آموزان پایه چهارم می باشد.

در درس فارسی نیز علاوه بر ارتباط طولی مطالب با سال قبل و بعد دانش آموزان، پایه چهارم آغاز انشا نویسی دانش آموزان خواهد بود. همچنین به درک مطلب در این سال توجه ویژه ای شده است.

در سایر درس ها، معمولا مطالب تکمیل کننده آموخته های دانش آموزان در پایه های قبلی خواهد بود.

پایه پنجم ابتدایی

دانش آموزان کلاس پنجم و راحتی نسبت به سال قبل:

     دانش آموزان در پایه پنجم ابتدایی با فرض اینکه پایه چهارم را به خوبی آموخته باشند، احساس راحتی بیشتری در یادگیری دروس نسبت به سال تحصیلی قبلی خواهند داشت. چرا که تمام مطالب مهم و اساسی را سال گذشته آموخته اند و در کلاس پنجم کمی به آن مطالب افزوده خواهد شد. بنابراین هم کار معلم در این پایه نسبت به سال قبل کمی راحت تر! خواهد بود.

دانش آموزان کلاس پنجمی از حال و هوای ترس از مدرسه رها شده اند و خود را برای دوره های بعدی آماده می کنند. 

وظایف و ویژگی های اختصاصی معلم کلاس پنجم:

 • آشنایی کامل معلم پایه پنجم به مطالب درسی پایه چهارم مهم ترین وظیفه معلم کلاس پنجم است.
 • از آنجایی که معمولا وسیله بازی دانش آموزان پنجمی تلفن همراه یا رایانه است، بنابراین معلم این پایه علاوه بر آشنایی به محتوای درسی باید از اطلاعات عمومی بالایی نیز برخوردار باشد. دانش آموزان در این پایه به راحتی به فضای مجازی و گوگل دسترسی دارند و می توانند معلم خود را به چالش بکشند
 • تمرین و تکرار برای دانش آموزان همه پایه ها مهم و ضروری است؛ اما با توجه به اینکه مباحث درسی در این پایه جدیدتر و پیچیده تر می شود، اهمیت تمرین و تکرار نیز بیشتر می شود.
 • معلم پایه پنجم باید اطلاعات کافی نسبت به تحولات جسمی دانش آموزان در این سن داشته باشد. با توجه به بلوغ زود رس در برخی دانش آموزان، آموزش هی لازم را به دانش آموزان ارائه دهد.
 • شناخت طرح شهاب ( شناسایی و هدایت استعداد برتر ) دانش آموزان و اجرای آن در کلاس

برخی از اهداف محتوای آموزشی کلاس پنجم:

مهم ترین اهداف محتوای کلاس پنجم شامل موارد زیر است:

تقریبا همه محتوای درسی در پایه پنجم در ادامه ارتباط طولی مباحث پایه چهارم می باشد. بنابراین برخی مطالب مهم که دانش آموزان کلاس پنجم با آن ها آشنا خواهند شد عبارت اند از:

در درسی ریاضی، آشنایی با میلیارد، محاسبات کسرها، محاسبات اعداد اعشاری، مبحث نسبت، تناسب و درصد، محیط و مساحت چندضلعی ها، آشنایی با مفاهیم شباهت و تقارن از موضوعات مهم و جدید در پایه پنجم است.

در درس فارسی دانش آموزان با قواعدهای دستور زبان فارسی آشنا خواهند شد. به موضوع انشا نویسی و درک مطلب نیز در ادامه پایه چهارم به صورت ویژه تری پرداخته خواهد شد.

در سایر درس ها، معمولا مطالب تکمیل کننده آموخته های دانش آموزان در پایه های قبلی خواهد بود.

پایه ششم ابتدایی

دانش آموزان کلاس ششم و آمادگی ورود به مقطع جدید:

     دانش آموزان کلاس ششم با تجربه ترین دانش آموزان دوره ابتدایی به شمار می آیند. آن ها در واقع سرد و گرم محیط مدرسه را چشیده اند، وظلیف یک دانش آموز واقعی را می دانند و خود را از بقیه دانش آموزان بزرگتر می بینند. زمانی که با یک دانش آموز از پایه های تحصیلی پایین تر صحبت می کنید، آرزوی او رسیدن به پایه ششم است تا در مدرسه از بقیه بزرگتر باشد. بنابراین اولین هدف تحصیلی دانش آموزان رسیدن به پایه ششم است.

دانش آموزان پایه ششم خود را برای ورود به دوره متوسطه اول آماده می کنند. برخی از آن ها برای رسیدن به مدارس خاص مانند نمونه دولتی و یا تیزهوشان نیز تلاش می کنند. در برخی مدارس نیز معلمان هر درس برای این دانش آموزان متفاوت است تا کمی آن ها را به مقطع تحصیلی سال بعد نزدیک کند.

وظایف و ویژگی های اختصاصی معلم کلاس ششم:

 • از مهم ترین وظایف معلم پایه ششم ایجاد آمادگی در دانش آموزان برای حضور در مقطع متوسطه اول است.
 • فراهم کردن شرایط لازم برای دانش آموزان علاقه مند و مستعد به مدارس خاص با برگزاری آزمون های ویژه از دیگر وظایف معلم کلاس ششم است.
 • معرفی کتاب های جدید ” کار و فناوری ” و  ” تفکر و پژوهش ” به دانش آموزان نیز وظیفه معلم کلاس ششم است.
 • تقویت مهارت های سطح بالا در نوشتن مانند انشانویسی، معانی شعر و … از دیگر مواردی است که در پایه ششم به آن توجه می شود.

اهداف محتوای کلاس ششم:

مهمترین اهداف محتوای کلاس ششم شامل موارد زیر است:

در فارسی دانش آموزان با قواعد زبان فارسی بیشتر آشنا خواهند شد. نوشتن انشاء، توصیفی موقعیت ها، برداشت از شعر، خاطره نویسی و … در پایه ششم مورد توجه ویژه قرار دارد.

در درس ریاضی، تمام مفاهیمی که در سال های قبل آموزش داده شده است، یادآوری می شود و به آن ها مقداری اضافه خواهد شد. بنابراین دانش آموزان با اعداد صحیح آشنا خواهند شد، انجام اعمال ریاضی بر روی کسر ها و اعداد اعشاری را یاد خواهند گرفت و با حجم و جرم نیز آشنا خواهند شد.

12 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

ارتباط با من

تماس با من

صفحه ما در اینستاگرام

اینستاگرام رضا طلیمی

پرسش و پاسخ در تلگرام

blank